In Stock See Store Availability
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Thule 598002
Thule ProRide - roof bike rack black
Roof bike rack
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Roof bike rack
Resources
Key Features
Automatically positions your bike when you secure it, thanks to the uniquely designed frame holder and wheel tray
Easy, tool-free interface for switching the bike rack from one side of your car to the other
Pressure is spread via large, soft claw pads that adapt to your bikes frame tubes minimizing the risk of frame damage
Quick and easy bike securing the torque limiter dial controls the force going into the bike frame with a clear sign of correct mounting
Safe mounting your bike is prevented from falling thanks to the claws extended lower jaw
Stable wheels firmly fixed in smartly designed wheel holders with diagonal quick-release wheel straps
Details
An upright bike rack for the quickest, most convenient mounting for bikes up to 20 kg. Quick and easy loading of the bike thanks to the uniquely designed frame holder and wheel tray. The torque limiter dial sends a clear signal once the bike is secured correctly. The smartly designed wheel holders firmly fix the wheels with diagonal quick-release wheel straps, preventing any wobbling during transport. Mount and secure the bike from either side of the car thanks to easy, tool-free switching of the bike carrier from one side to the other.
Features
Automatically positions your bike when you secure it, thanks to the uniquely designed frame holder and wheel tray
Easy, tool-free interface for switching the bike rack from one side of your car to the other
Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks (locks included)
Pre-assembled, no tools required
Pressure is spread via large, soft claw pads that adapt to your bikes frame tubes minimizing the risk of frame damage
Quick and easy bike securing the torque limiter dial controls the force going into the bike frame with a clear sign of correct mounting
Safe mounting your bike is prevented from falling thanks to the claws extended lower jaw
Stable wheels firmly fixed in smartly designed wheel holders with diagonal quick-release wheel straps
We provide locks system that reduce the risk of theft but will not constitute a total guarantee against risk of bikes being stolen. For added bike safety we recommend to use Thule Cable lock, Thule Wheel Strap Locks (see accessories section) or any premium high-grade cable lock
Specifications
| Mounting Type | Frame |
|---|---|
| Lockable | Yes |
| Fitting Type | Roof |
| Tiltable | No |
| Bike Capacity | 1 Bike |
| Integrated Lights | No |
| Swing Away | No |
| Bike Weight | 20kg |
| Total Weight Capacity | 20kg |
| SKU | 598002 |
| Barcode # | 7313020073767 |
| Brand | Thule |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.085m |
| Shipping Length | 1.450m |
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499