In Stock See Store Availability
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Dometic 9610004436
Dometic Cadac 2 Cook 3 Pro Deluxe Gas Stove
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Resources
Details
This stylish, lightweight gas barbecue is the ultimate table top companion, with two independent burners. Well equipped for versatile cooking, the appliance comes standard with two pot stands, an additional coffee stand as well as a ceramic coated grill plate and ribbed plate. The set also includes a practical handle for removing the grill plates when hot. Two windshields to be fitted on the sides of the stove to protect the flame. There’s also a gas button protection to prevent unintentional opening of the gas supply, which is especially handy with small children around.
Features
- Cook two dishes independently
- Non-slip rubber feet provide extra stability
- Lid also serves as a windshield to protect the flame
- Reliable piezo ignition on both burners
- Easy to clean top panel, pot stands and barbecue plates
- Comes standard with 2 pot stands, 1 coffee stand, and 2 ceramic coated plates (flat and ribbed)
Included in the Box
- 1x 2 Burner Stove
- 1x Hose and regulator
Specifications
- Dimensions: 309 D x 90 H x 569 W mm @ 6.90kg
Specifications
| SKU | 9610004436 |
|---|---|
| Barcode # | 6001773117920 |
| Brand | Dometic |
| Assembled Length | 602.000m |
| Assembled Height | 140.000m |
| Assembled Width | 315.000m |
You May Also Like
SKU: 9600051547
$129.00
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499