Backorder Available
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Thule 901839
Thule Starset tarp - weather protection tarp
Accessory
- Available for Backorder
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Accessory
Resources
Key Features
Accessory-ready webbing
Equipped with webbing loops that allow for mounting accessories such as lighting or other gear
Built to last
Made from durable 200D Oxford polyester with reinforced corners, ensuring longevity and strength in all conditions
Easy setup
The tarp comes with poles, stakes, and tie-out lines, and is easy to set up and pack away with the included storage bag
Versatile 4-pole setup
The tarp includes four poles for multiple configurations, providing great flexibility
Details
Built to last, the Thule Starset tarp features reinforced corners for added strength and durability. The included webbing loops also provide easy attachment points for accessories such as lighting, allowing you to customize your setup for both comfort and functionality, no matter where your adventure takes you.
Features
Accessory-ready webbing
Equipped with webbing loops that allow for mounting accessories such as lighting or other gear
Built to last
Made from durable 200D Oxford polyester with reinforced corners, ensuring longevity and strength in all conditions
Easy setup
The tarp comes with poles, stakes, and tie-out lines, and is easy to set up and pack away with the included storage bag
Versatile 4-pole setup
The tarp includes four poles for multiple configurations, providing great flexibility
Specifications
| SKU | 901839 |
|---|---|
| Brand | Thule |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
| Shipping Width | 4.800m |
| Shipping Height | 2.470m |
| Shipping Length | 4.500m |
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499