Backorder Available
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Thule 982xt999
Thule frame adapter - frame adapter black
Accessory
- Available for Backorder
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Accessory
Resources
Details
Features
Telescopic adjustment (18" - 30.5) fits most bike frames
New push button clamps for quick installation and removal
Molded rubber pads protect bike finish
Keeps bike securely centered and mounted on hanging style rear mounts
Durable rubber collars secure easily and safely to bike stem and seat post
Specifications
| SKU | 982xt999 |
|---|---|
| Brand | Thule |
| Shipping Weight | 1.3160kg |
| Shipping Width | 0.622m |
| Shipping Height | 0.432m |
| Shipping Length | 2.070m |
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499