In Stock See Store Availability
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Thule 564001
Thule FastRide - roof bike rack fork mount black
Roof bike rack
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Roof bike rack
Resources
Key Features
Accommodates bikes with disc brakes
Adjustable protective wheel strap holds the rear wheel securely in place
Easy to switch carrier position from one side of your car to the other
Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks
Safe mounting of Quick-release bikes thanks to Thule AcuTight torque limiter knob that click when optimal torque is reached
Details
Features
Accommodates bikes with disc brakes
Adjustable protective wheel strap holds the rear wheel securely in place
Convenient and easy installation of fork adapter for a secure bike fit
Easy to switch carrier position from one side of your car to the other
Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks
Mounts to all Thule rack systems, round bars and most factory racks
Safe mounting of Quick-release bikes thanks to Thule AcuTight torque limiter knob that click when optimal torque is reached
The fork mount rack is easy and safe to mount thanks to audible and visual confirmation of correct mounting
We provide locks system that reduce the risk of theft but will not constitute a total guarantee against risk of bikes being stolen. For added bike safety we recommend to use Thule Cable lock, Thule Wheel Strap Locks (see accessories section) or any premium high-grade cable lock
Specifications
| Mounting Type | Fork |
|---|---|
| Lockable | Yes |
| Fitting Type | Roof |
| Tiltable | No |
| Bike Capacity | 1 Bike |
| Integrated Lights | No |
| Swing Away | No |
| Bike Weight | 18kg |
| Total Weight Capacity | 18kg |
| SKU | 564001 |
| Brand | Thule |
| Shipping Weight | 4.2800kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.092m |
| Shipping Length | 1.350m |
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499