Backorder Available
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Thule 635700
Thule Force XT L - roof box black matte
Rooftop cargo carrier
- Available for Backorder
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Rooftop cargo carrier
Resources
Key Features
Comfortable to open and close thanks to the LockKnob that also helps to prevent damage to the Thule Comfort Key
DualSide opening provides easy access to all areas of the box, from either side of the vehicle
Easy to mount thanks to the PowerClick quick-mount system. The integrated torque indicator clicks when its properly mounted, ensuring fast and secure fitting
Full trunk access with minimal risk of contact with the cargo box, thanks to its forward position on the vehicle roof
Details
This robust cargo box fits almost every car and every lifestyle. Its perfect for daily use thanks to its tough AeroSkin surface texture and the LockKnob that makes it easy to open and close the box. Thule Force XT is designed to carry loads of all sizes and shapes easily and securely.
Features
Comfortable to open and close thanks to the LockKnob that also helps to prevent damage to the Thule Comfort Key
DualSide opening provides easy access to all areas of the box, from either side of the vehicle
Easy to mount thanks to the PowerClick quick-mount system. The integrated torque indicator clicks when its properly mounted, ensuring fast and secure fitting
Full trunk access with minimal risk of contact with the cargo box, thanks to its forward position on the vehicle roof
Maximum space efficiency across a wide range of vehicle fits
Specifications
| SKU | 635700 |
|---|---|
| Brand | Thule |
| Shipping Weight | 25.5000kg |
| Shipping Width | 0.840m |
| Shipping Height | 0.460m |
| Shipping Length | 1.900m |
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499