In Stock See Store Availability
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Rhino-Rack RCP92-BK
Rhino-Rack RCP92-BK - RCP Base Kit (x4)
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Details
The RCP bracket bolts directly into the Tank 300 roof rail inner tracks, enabling crossbars (Vortex, Sportz & Reconn Deck bars) or Pioneer systems to be directly attached just above the vehicle's roof rails. Provides a lightweight, low height installation to maximise cargo carrying capabilities of the vehicle.
The RCP bracket bolts directly into the Tank 300 roof rail inner tracks, enabling crossbars or Pioneer systems to be directly attached just above the vehicle's roof rails
Features
The RCP bracket bolts directly into the Tank 300 roof rail inner tracks, enabling crossbars or Pioneer systems to be directly attached just above the vehicle's roof rails
Specifications
| SKU | RCP92-BK |
|---|---|
| Model # | RCP92-BK |
| Barcode # | 9321911313463 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 1.0900kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.160m |
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499