Backorder Available
| Store Location | Available |
|---|---|
| Kotara | |
| Maitland | |
| Artarmon | Contact us for availability. |
| Burwood | Contact us for availability. |
| Online |
Gripsport GSR442
Gripsport Versa 2.4 Fold Vertical 4 Bike Rack
- Available for Backorder
- Genuine Australian Stock
- Installation Available
Details
Designed from the ground up the all-new GripSport Versa 2.4 Fold. The clever folding arm design make storage a breeze!
Folding Arms
Folding arm design allows for easy and compact storage in your garage.
Sidecar Wheel Basket
Accommodates bikes of all sizes, from 16″ BMXs to 29ers, ensuring compatibility for every cycling adventure.
Taquito Mini-Taco
Adapts to support all bike wheelbase lengths, allowing you to easily transport various types of bicycles.
WrapStraps
Offers a quick and efficient method for securing your wheels, keeping your bikes safe and stable.
Easy-Tilt Feature
Grants hassle-free access to the rear of your vehicle, enhancing user experience and convenience.
Integrated Rack Light
Comes standard with every Versa bike rack, increasing safety and visibility during transport.
Storage Trolley (optional)
Store your Versa on an easy to use stand and storage trolley.
* Sidecar wheel baskets design patent pending.
* Drink bottle/ bidon cages pictured are not included.
Specifications
| Mounting Type | Wheel Mount |
|---|---|
| Lockable | No |
| Tiltable | Yes |
| Bike Capacity | 4 Bike |
| Integrated Lights | Yes |
| Swing Away | No |
| Expandable | No |
| Bike Weight | 25kg |
| Total Weight Capacity | 100kg |
| Fitment Type | 50mm Hitch |
| SKU | GSR442 |
| Brand | Gripsport |
Availability Information
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on (02) 4941 4499